Satın alma süreçlerinizi kontrol altına alarak maliyetlerinizi azaltın

Satın Alma Yönetimi


MSCERP Satın Alma Modülü, tedarikçi bilgilerinin, satın alma tekliflerinin, satın alma sözleşmelerinin, satın alma siparişleri, mal kabul, tedarikçiye iade ve satın alma faturalarının yönetilebileceği bir modüldür. Satın alma modülü, satın alma siparişlerin takibi, tekliften siparişe dönüştürme, bakiye takibi, alış raporları ile tedarikçi, önceki alışlar ve fiyat analizi imkanı sunar.

MSCERP Satın Alma Modülü ile, satın alınan hammaddeler, sarf malzemeler, yedek parçalar, konsinyeler ve fasonda işlem gören malzemeler için tedarikçilere satın alma siparişinin oluşturulabilir. Bu modül ile fasonda işlem gören malzemelerin stok takibi ve mal giriş/çıkışları yapılabilmektedir. MSCERP, fason takibi sayesinde, hangi malzeme hangi fason tedarikçide ne kadar miktarda işlem gördüğünü, şuanda hangi fason tedarikçide ne kadar stok olduğunu izleme imkanı sunmaktadır. Ayrıca tedarikçilere gönderilen ve tedarikçiden gelen malzemelerin stok ve hareket kayıtları tüm detayları ile raporlanabilmektedir.

Satın alma sözleşmeleri modülü ile, şirketiniz ile tedarikçileriniz arasında yapılan mal tedarik sözleşmeleri sisteme tanımlanabilir. Sözleşme referans gösterilerek açılan satın alma siparişlerine sözleşme şartları otomatik olarak taşınır ve sözleşmede belirtilen kriterler satın alma sürecinde bir kısıt olarak kullanılabilir. Malzeme Tedarikçileri uygulaması ile dışarından tedarik edilen malzemelerin ana tedarikçisi ve alternatif tedarikçileri tanımlanabilir. Onaylı tedarikçiler yönetilebilir. Tedarikçilere atanacak sipariş dağılım oranı ile MRP sonrası oluşacak satın alma ihtiyaçlarının tedarikçilere dağıtımı otomatik yapılabilir. MSCERP satın alınan hammaddelerin kalite durumlarını, son kullanma tarihlerini, giriş yapacakları depoyu sistemde tanımlı malzeme parametrelerine göre otomatik belirler.

Satın alma faturası uygulaması ile tedarikçilerden alınan malların faturaları sisteme girilir ve muhasebeleştirilir. Ayrıca fatura kontrolleri ile sözleşme şartlarına uygun olmayan durumlar anında tespit edilebilir. Geçmişe ait faturalar bu ekrandan sorgulanabilir ve tüm detayları izlenebilir.